Home
Sales Coaching Programma Over mij
Plan een gratis kennismaking →
EN DE NL
Salesstatistieken · Benchmarks · 32 min. leestijd · Nils Brosch

200+ B2B SaaS-salesstatistieken die je in 2026 moet kennen

Laatst bijgewerkt: 26 oktober 2026
tl;dr
201 statistieken met bronnen over hoe B2B SaaS-kopers kopen en hoe salesteams in 2026 verkopen, verdeeld over 16 onderwerpen. Elke statistiek linkt naar de oorspronkelijke bron en is los te citeren. Statistieken met het label Eigen data komen uit de eigen, handmatig gescoorde calls en commercial assessments van Nils Brosch bij B2B SaaS-teams in de Benelux en DACH.
NB
Nils Brosch
B2B SaaS & AI Sales Trainer · 1.400+ calls gereviewd · Benelux & DACH

Sinds 2016 houdt Nils Brosch een kennisbank bij met artikelen en statistieken over B2B SaaS en AI sales. Op deze pagina deelt hij de beste daarvan: evergreens en verse data uit 2026/27 die sales leaders en reps moeten kennen.

B2B SaaS-leiders vergelijken hun win rates, SDR-output, pipeline coverage en klantbehoud graag met branchegemiddelden. Maar één benchmark voor de hele branche verbergt vaak verschillen in dealgrootte, segment, regio, sales motion en meetmethode.

Deze verzameling bevat 201 onderbouwde B2B sales- en SaaS-statistieken uit actuele, recente en geselecteerde oudere primaire studies die in 2026 nog relevant zijn. De focus ligt op cijfers die founders, CRO's, sales managers en account executives helpen betere beslissingen te nemen. Elke statistiek linkt direct naar de oorspronkelijke bron.

Over de data: niet elke studie onderzoekt uitsluitend SaaS-bedrijven; sommige gaan over bredere B2B- of algemene salespopulaties. Gebruik deze cijfers als richting, niet als universele doelen. Eigen data uit de call reviews en commercial maturity assessments van Nils Brosch bij B2B SaaS-teams in de Benelux en DACH staat bij elk onderwerp naast het publieke onderzoek.

1Discovery calls

In de discovery ontstaat differentiatie. De meeste reps blijven hangen bij de pain van de koper en komen nooit toe aan wat die pain kost.

Minstens 86% van de gecombineerde discovery- en democalls stelt nooit vast wat het probleem van de koper kost; losse discovery scoort 34% tegenover 7% van de maximale score.
Afbeelding downloaden (PNG)Vrij te gebruiken met een link naar deze pagina.
  • Eigen data 75% van de B2B SaaS discovery- en democalls stelt nooit vast wat het probleem van de koper kost aan tijd, geld, risico of gemiste kansen, volgens de benchmark 2026 van Nils Brosch met 1.400+ handmatig gescoorde calls in de Benelux en DACH. (Bron) Slechts ongeveer één op de vijf B2B-opportunities legde de impact voor de klant vast, en die deals leverden 44% meer omzet op, volgens een analyse van Winning by Design van 57.826 opportunities. (Bron: nieuwsbrief van Winning by Design, oktober 2026)
  • Eigen data CEB-onderzoek (n = 545) laat zien dat kopers iets nieuws leren over hun eigen business de sterkste drijfveer is om hun koopkoers te veranderen (0,446). Toch brengt volgens de Sales Call Benchmark 2026 van Nils Brosch minstens 73% van de salescalls geen nieuw inzicht of perspectief in. Sterke salesgesprekken leggen problemen niet alleen bloot. Ze veranderen hoe kopers die problemen begrijpen en waarom ze in actie moeten komen. (Bron)
  • Eigen data Als discovery en demo in één meeting worden gecombineerd, stelt minstens 86% van de calls nooit vast wat het probleem van de koper kost; losse discovery calls scoren hierop bijna vijf keer hoger (34% tegenover 7% van de maximale score), volgens de review van Nils Brosch van 110 losse discovery calls en 48 gecombineerde calls. (Bron)
  • Eigen data Losse discovery calls gaan dieper in op de pain van de koper dan gecombineerde discovery- en democalls (68% tegenover 52% van de maximale score) en veranderen iets vaker hoe de koper het probleem ziet (26% tegenover 22%), volgens de call reviews van Nils Brosch. (Bron)
  • 33% van de salesorganisaties zegt dat hun sellers moeite hebben om consequent doelgerichte vragen te stellen, volgens de Selling Challenges Study 2026 van Richardson onder 300+ sales- en enablementprofessionals. (Bron)
  • 30% van de salesorganisaties zegt dat hun sellers moeite hebben om klanten te laten zien wat de status quo kost, volgens de Selling Challenges Study 2026 van Richardson. (Bron)
  • 28% van de salesorganisaties zegt dat hun sellers moeite hebben met weerstand van stakeholders, volgens de Selling Challenges Study 2026 van Richardson. (Bron)
  • Sales reps praten gemiddeld 60% van een salescall en luisteren 40%, volgens de analyse van Gong van 326.000 salescalls uit 2025. (Bron)
  • Bij gewonnen deals praatten sales reps gemiddeld 57% van de call, volgens de analyse van Gong van 326.000 calls uit 2025. (Bron)
  • Bij verloren deals praatten sales reps gemiddeld 62% van de call, volgens de analyse van Gong van 326.000 calls uit 2025. (Bron)
  • Minder presterende sales reps praatten 54% van de call bij gewonnen deals en 64% bij verloren deals, volgens onderzoek van Gong uit 2025. (Bron)
  • De meest succesvolle discovery calls gaan diep in op drie tot vier klantproblemen, volgens de analyse van Gong van 519.000 opgenomen salescalls uit 2017. (Bron) Oudere studie
  • 11 tot 14 gerichte vragen in een discovery call hangen samen met het hoogste succespercentage, terwijl gesprekken met kopers uit de C-suite beter werken met minder vragen, volgens de analyse van Gong van 519.000 salescalls uit 2017. (Bron) Oudere studie
  • Concurrenten vroeg in de salescyclus bespreken in nieuwe markten hangt samen met een 24% hogere kans om de deal te sluiten, volgens callonderzoek van Gong. (Bron)
Terug naar inhoud ↑

2Productdemo's

In de demo voelen reps zich het meest op hun gemak, maar de meeste demo's zijn niet opgebouwd rond wat de koper in de discovery heeft gezegd.

Een losse discovery call stelt veel beter vast wat het probleem kost (34% tegenover 7% in een gecombineerde call), maar de demo daarna is veel minder vaak afgestemd op wat de koper zei (35% tegenover 61% in een gecombineerde call).
Afbeelding downloaden (PNG)Vrij te gebruiken met een link naar deze pagina.
  • Eigen data Hooguit 39% van de B2B SaaS-demo's is echt afgestemd op wat de discovery opleverde; de rest is deels of helemaal een standaard productrondleiding, volgens de benchmark 2026 van Nils Brosch met 1.400+ gescoorde calls. (Bron)
  • Eigen data Sales reps laten de koper in hooguit 36% van de demo's goed bevestigen dat elke getoonde feature relevant is, terwijl minstens 54% de demo interactief houdt door tussendoor vragen te stellen, volgens de call benchmark 2026 van Nils Brosch. (Bron)
  • Eigen data Sales reps koppelen wat ze laten zien veel sterker aan wat de koper zei in een gecombineerde discovery- en democall (61% van de maximale score) dan in een losse demo na een losse discovery call (35%), volgens de call reviews van Nils Brosch: reps die een diepe discovery doen, verspillen die vaak met een generieke demo. (Bron)
  • Een sales engineer betrekken bij enterprise-demo's of technische gesprekken verhoogt de win rate met tot 30%, volgens onderzoek van Gong uit 2025. (Bron)
  • B2B-deals waarin sellers generieke social proof gebruikten, hadden een 22% lagere close rate, volgens de analyse van Gong van 46.006 B2B-deals. (Bron) Oudere studie
  • Algemene klantvoorbeelden in vroege salescalls hangen samen met een 47% lagere close rate, volgens de analyse van Gong van 46.006 B2B-deals; relevante, specifieke klantverhalen werken beter. (Bron) Oudere studie
Terug naar inhoud ↑

3De B2B buying journey en shortlists van leveranciers

De meeste koopbeslissingen krijgen vorm lang voordat een seller aan tafel komt.

  • De gemiddelde B2B buying journey duurde in 2025 10,1 maanden, tegenover 11,3 maanden in 2024, volgens het Buyer Experience Report van 6sense. (Bron)
  • B2B-kopers namen in 2025 pas contact op met leveranciers na 61% van hun buying journey, tegenover 69% in 2024, volgens 6sense. (Bron)
  • Bij 95% van de B2B-aankopen stond de uiteindelijke winnaar op de eerste dag al op de shortlist van de koopgroep, volgens het Buyer Experience Report 2025 van 6sense. (Bron)
  • B2B-koopgroepen beoordeelden in 2025 gemiddeld 5,1 leveranciers per aankoop, volgens 6sense. (Bron)
  • B2B-kopers hadden gemiddeld al ervaring met 3,8 van de 5,1 leveranciers die ze beoordeelden, volgens onderzoek van 6sense uit 2025. (Bron)
  • B2B-kopers begonnen hun buying journey met gemiddeld 3,6 leveranciers al op hun shortlist, volgens 6sense. (Bron)
  • 94% van de B2B-koopgroepen rangschikte hun shortlist voordat ze met een seller spraken, volgens het Buyer Experience Report 2025 van 6sense. (Bron)
  • 79% van de eerste gesprekken tussen B2B-kopers en leveranciers werd gestart door de koper, niet door de seller, volgens onderzoek van 6sense uit 2025. (Bron)
  • De eerste leverancier die een B2B-koper benaderde, won uiteindelijk 77% van de deals, volgens onderzoek van 6sense uit 2025. (Bron)
  • Als B2B-kopers leveranciers nog niet hadden gerangschikt voor het salesgesprek, won de eerst benaderde leverancier toch 57% van de deals, volgens 6sense. (Bron)
  • Elk lid van een B2B-koopgroep had tijdens de aankoop ongeveer 16 interacties met de uiteindelijke winnaar, volgens onderzoek van 6sense uit 2025. (Bron)
Terug naar inhoud ↑

4Kopers, AI en self-service

Kopers doen nu onderzoek met AI en regelen veel liever zelf, maar ze stappen nog steeds naar sellers om te checken wat ze hebben gevonden.

  • 94% van de B2B-kopers gebruikte tijdens het koopproces large language models zoals ChatGPT, volgens het Buyer Experience Report 2025 van 6sense. (Bron)
  • 58% van de B2B-kopers zegt dat het beoordelen van de AI-mogelijkheden van leveranciersproducten ervoor zorgde dat ze eerder contact zochten met sellers, volgens 6sense. (Bron)
  • 67% van de B2B-kopers geeft de voorkeur aan een koopervaring zonder sales rep, volgens een Gartner-enquête uit 2026 onder 646 kopers. (Bron)
  • 45% van de B2B-kopers gebruikte AI bij een recente aankoop, volgens de kopersenquête 2026 van Gartner. (Bron)
  • 69% van de B2B-kopers checkt door AI gegenereerde inzichten liever met een sales rep, volgens een Gartner-enquête uit 2026 onder 645 kopers. (Bron)
  • B2B-kopers raadpleegden bij een recente aankoop gemiddeld zeven informatiebronnen, volgens onderzoek van Gartner uit 2026. (Bron)
  • 51% van de B2B-kopers verwacht misleidende informatie van generatieve AI, bijna evenveel als de 49% die dat van een sales rep verwacht, volgens onderzoek van Gartner uit 2026. (Bron)
  • 78% van de B2B sales leaders zegt dat hun kopers de voorkeur geven aan digitale self-service, volgens de State of Sales Enablement-enquête 2025 van Allego en LXA onder 101 senior leaders. (Bron)
Terug naar inhoud ↑

5Wat kopers verwachten en waarom deals vastlopen

Kopers willen relevantie, bewijs van ROI en hulp bij het bereiken van consensus. Krijgen ze dat niet, dan lopen deals vast.

  • 73% van de B2B-kopers mijdt leveranciers die irrelevante berichten sturen, volgens onderzoek van Gartner uit 2026. (Bron)
  • 57% van de B2B-kopers liep tegen meerdere momenten aan waarop ze niet verder kwamen en een aankoop onnodig uitstelden, volgens onderzoek van Gartner uit 2026. (Bron)
  • B2B-kopers rapporteerden 13 keer vaker een deal van hoge kwaliteit als hun koopgroep weinig disfunctioneel was, volgens onderzoek van Gartner uit 2026. (Bron)
  • 75% van de B2B-kopers bij wie een sales rep de waarde bevestigde, rapporteerde een deal van hoge kwaliteit, volgens onderzoek van Gartner uit 2026. (Bron)
  • 69% van de salesprofessionals zegt dat meetbare ROI voor hun klanten belangrijker is geworden dan een jaar geleden, volgens het State of Sales-rapport 2026 van Salesforce. (Bron)
  • 67% van de salesprofessionals zegt dat personalisatie voor hun klanten belangrijker is geworden, volgens het State of Sales-rapport 2026 van Salesforce. (Bron)
  • 67% van de salesprofessionals zegt dat hun klanten veel uitleg nodig hebben voordat ze kopen, volgens het State of Sales-rapport 2026 van Salesforce. (Bron)
  • 57% van de salesprofessionals zegt dat klanten nu langer over een beslissing doen dan vroeger, volgens het State of Sales-rapport 2026 van Salesforce. (Bron)
  • Slechte product fit (37%) en een slechte prijs-kwaliteitverhouding (35%) zijn de belangrijkste redenen waarom B2B-deals mislukken, volgens de salesenquête 2025 van HubSpot. (Bron)
  • Een gemiddelde B2B-deal vraagt nu 12,4 touchpoints, tegenover 9,2 in 2023, volgens de State of Sales Enablement-enquête 2025 van Allego en LXA. (Bron)
  • Prescriptieve sellers, die B2B-kopers door de aankoop leiden in plaats van alleen hun vragen te beantwoorden, maken kopen tot 86% makkelijker en verminderen spijt achteraf met 37%, volgens CEB-onderzoek (nu Gartner) onder leiding van Brent Adamson. (Bron; Bron) Oudere studie
Terug naar inhoud ↑

6Cold e-mail

De meeste cold e-mails krijgen geen antwoord. Het verschil tussen gemiddelde en top-reps is groot, en korte e-mails met een concreet aanbod werken het best.

  • De mediane reply rate op outbound sales-e-mails is 1,8%, volgens de Engage-benchmarks 2024 van Gong. (Bron)
  • Reps in het bovenste kwartiel halen een reply rate van 3,9% op outbound sales-e-mails, meer dan het dubbele van de mediaan van 1,8%, volgens de benchmarks 2024 van Gong. (Bron)
  • De mediane bounce rate van outbound sales-e-mails is 2,7%, tegenover 0,5% bij reps in het bovenste kwartiel, volgens de benchmarks 2024 van Gong. (Bron)
  • Handmatig verstuurde sales-e-mails halen een mediane reply rate van 2,1%, bijna het dubbele van de 1,1% bij geautomatiseerde e-mails, volgens de benchmarks 2024 van Gong. (Bron)
  • Handmatig verstuurde sales-e-mails hebben een mediane open rate van 37%, tegenover 33,8% bij geautomatiseerde e-mails, volgens de benchmarks 2024 van Gong. (Bron)
  • De gemiddelde sales rep boekt ongeveer 3 meetings per 1.000 cold e-mails, ruwweg één meeting per 344 verzonden e-mails, volgens de analyse van 30 Minutes to President's Club en Gong uit 2025 van 85 miljoen cold e-mails. (Bron; rapport)
  • De beste 10% van de sales reps boekt ongeveer 23 meetings per 1.000 cold e-mails, 8,1 keer zoveel als de gemiddelde rep, volgens de cold-e-mailanalyse van 30MPC en Gong uit 2025. (Bron)
  • Sales reps in het bovenste kwartiel boeken via cold e-mail 4,3 keer meer meetings dan de gemiddelde rep, volgens de analyse van 30MPC en Gong uit 2025 van 85 miljoen e-mails. (Bron)
  • De beste 10% van de sales reps krijgt 4,2 keer zoveel antwoorden op cold e-mails als de gemiddelde rep, volgens de analyse van 30MPC en Gong uit 2025. (Bron)
  • De beste 10% van de sales reps krijgt 2,1 keer zoveel opens op cold e-mails als de gemiddelde rep, volgens de analyse van 30MPC en Gong uit 2025. (Bron)
  • Taal die vol zit met pitch verlaagt de reply rate op cold e-mails met tot 57%, volgens de analyse van 30MPC en Gong uit 2025 van 85 miljoen e-mails. (Bron)
  • Buzzwords en cijfers in de onderwerpregel van een cold e-mail verlagen de open rate met tot 17,9%, volgens de analyse van 30MPC en Gong uit 2025. (Bron)
  • Cold e-mails van minder dan 100 woorden krijgen de meeste antwoorden, volgens de analyse van 30MPC en Gong uit 2025 van 85 miljoen e-mails. (Bron)
  • Cold e-mails van drie tot vier zinnen krijgen de meeste antwoorden, volgens de analyse van 30MPC en Gong uit 2025. (Bron)
  • Cold e-mails die direct om de tijd van de prospect vragen, krijgen 44% minder antwoorden, terwijl e-mails met een call to action rond een concreet aanbod 28% meer krijgen, volgens de analyse van 30MPC en Gong uit 2025. (Bron)
  • De optimale cold-e-mailsequentie bestaat uit ongeveer zes e-mails verspreid over 14 tot 28 dagen; daarna levert elke extra e-mail minder dan 0,5% extra antwoorden op, volgens de analyse van 30MPC en Gong uit 2025. (Bron)
  • Cold prospecting-e-mails waarin opsommingstekens werden vervangen door een heldere boodschap, kregen 3 tot 4 keer zoveel positieve reacties, volgens de cold-e-mailtests van SalesFolk Labs. (Bron) Oudere studie
Terug naar inhoud ↑
Hoe scoort jouw team? Stuur twee call-opnames en krijg een gescoorde analyse op basis van dezelfde benchmark met 22 criteria als in dit artikel.
Gratis Gap Analysis halen →

7Cold calling, outreachsequenties en lead response

De telefoon opent nog steeds deuren, maar connect rates zijn laag, en de eerste seconden van de call en de snelheid van de follow-up bepalen de uitkomst.

  • De mediane connect rate van SDR cold calls binnen geautomatiseerde sequenties is 1,9%, volgens de Engage-benchmarks 2024 van Gong. (Bron)
  • SDR's in het bovenste kwartiel halen een connect rate van 4,8% op cold calls binnen geautomatiseerde sequenties, volgens de benchmarks 2024 van Gong. (Bron)
  • De mediane connect rate van SDR cold calls buiten geautomatiseerde sequenties is 2,9%, volgens de benchmarks 2024 van Gong. (Bron)
  • SDR's in het bovenste kwartiel halen een connect rate van 8,9% op cold calls buiten geautomatiseerde sequenties, volgens de benchmarks 2024 van Gong. (Bron)
  • Een outboundsequentie starten met een cold call kan de reply rate op e-mails verdubbelen, volgens de Engage-benchmarks 2024 van Gong. (Bron)
  • Een voicemail inspreken kan de kans op een antwoord op de follow-up-e-mail verdubbelen, volgens de Engage-benchmarks 2024 van Gong. (Bron)
  • B2B-bedrijven in het Verenigd Koninkrijk hebben gemiddeld 38,5 outreach touches nodig om één gekwalificeerde sales opportunity te creëren, volgens het UK Revenue Benchmark Report 2026 van Salesloft. (Bron)
  • B2B-bedrijven in de VS hebben gemiddeld 35,2 outreach touches nodig om één gekwalificeerde sales opportunity te creëren, volgens het US Revenue Benchmark Report 2026 van Salesloft. (Bron)
  • 42% van de salesprofessionals zegt dat social media de beste respons op cold outreach oplevert, vóór e-mail (26%) en telefoon (23%), volgens de salesenquête 2025 van HubSpot. (Bron)
  • Cold callers die zeggen "de reden van mijn telefoontje is..." zijn 2,1 keer succesvoller, volgens de analyse van Gong van 90.380 cold calls. (Bron) Oudere studie
  • Eigen data In de eerste seconden van een cold call halen sales reps 81% van de maximale score voor zichzelf en hun bedrijf voorstellen, maar slechts 41% voor het noemen van een duidelijke reden voor de call en 38% voor het inplannen van een follow-up, volgens de gescoorde call reviews van Nils Brosch bij B2B SaaS-teams in de Benelux en DACH. Toestemming vragen of een openingsvraag stellen scoorde 69% en kennis tonen van de situatie van de prospect 50%. (Bron)
  • Eigen data De gemiddelde sales rep haalt bij de opening van een cold call slechts 56% van de maximale score en laat bijna de helft van een sterke opening liggen voordat het gesprek echt begint, volgens de gescoorde call reviews van Nils Brosch met zijn IPADS-framework. (Bron)
  • Eigen data SDR's die minder dan 150 keer per dag bellen, hebben ongeveer 300 prospects nodig voor één geboekte meeting, terwijl SDR's die meer dan 200 keer per dag bellen er maar 65 nodig hebben, een verschil van 4,6 keer, aldus Nils Brosch. (Bron)
  • Inbound leads die binnen een uur worden benaderd, worden bijna zeven keer vaker gekwalificeerd dan leads die een uur later worden benaderd, en meer dan 60 keer vaker dan leads die na 24 uur worden benaderd, volgens een analyse van Harvard Business Review uit 2011 van 1,25 miljoen inbound leads. (Bron) Oudere studie
  • Sales executives zijn de moeilijkst bereikbare B2B-persona en hebben gemiddeld 7,03 outreach touches nodig voordat ze reageren, tegenover 3,96 voor Finance VP's, 3,85 voor Sales VP's en 3,30 voor Marketing VP's, volgens het Icebox-rapport 2026 van Outreach. (Bron)
Terug naar inhoud ↑

8Koopcomités en multithreading

Deals win je met meerdere betrokken stakeholders, niet met één champion.

Gewonnen B2B-deals hebben twee keer zoveel contactpersonen aan koperskant als verloren deals (Gong, 1,8 miljoen opportunities).
Afbeelding downloaden (PNG)Vrij te gebruiken met een link naar deze pagina.
  • 77% van de B2B-deals heeft meer dan één contactpersoon aan koperskant, volgens de analyse van Gong van 1,8 miljoen opportunities. (Bron)
  • Gewonnen B2B-deals hebben twee keer zoveel contactpersonen aan koperskant als verloren deals, volgens de analyse van Gong van 1,8 miljoen opportunities. (Bron)
  • Strategische enterprise-deals hebben gemiddeld 17 contactpersonen aan koperskant, volgens onderzoek van Gong uit 2025. (Bron)
  • Bij deals boven USD 50.000 gaat het betrekken van meerdere stakeholders (multithreading) samen met een 130% hogere win rate, volgens onderzoek van Gong uit 2025. (Bron)
  • Sellerteams bij gewonnen deals zijn 67% groter dan sellerteams bij verloren deals, volgens onderzoek van Gong uit 2025. (Bron)
  • Deals waarin maar één koper ooit iets zei, werden in 56% van de gevallen gesloten, tegenover 87% als vier of meer kopers aan het woord kwamen, volgens de analyse van Gong Labs uit 2026 van meer dan 120 miljoen salescalls. (Bron)
  • Beslissers betrekken in de eerste twee salesfases verhoogt de win rate met 55%, en een sterke relatie met beslissers gaat samen met een 4 keer hogere win rate, volgens het GTM Benchmark Report 2025 van Pavilion en Ebsta van 655.000 opportunities. (Bron)
  • 22,7% van de revenue leaders in het Verenigd Koninkrijk zegt dat het betrekken van meerdere stakeholders de sterkste voorspeller is dat een deal sluit, volgens het UK Revenue Benchmark Report 2026 van Salesloft. (Bron)
  • 22,2% van de revenue leaders in het Verenigd Koninkrijk zegt dat een sterke business case met gevalideerde ROI de sterkste voorspeller is dat een deal sluit, volgens het UK-rapport 2026 van Salesloft. (Bron)
  • Eigen data In minstens de helft van de B2B SaaS-salescalls brengt de rep niet goed in kaart wie er bij de beslissing betrokken zijn; in minstens 43% worden de interne stappen tot een getekende deal niet goed vastgelegd, en in minstens 51% wordt geen duidelijke tijdlijn of urgentie vastgesteld, volgens de benchmark 2026 van Nils Brosch met 1.400+ gescoorde calls. (Bron)
  • 85% van de sellers verloor of vertraagde het afgelopen jaar minstens één deal omdat een belangrijke stakeholder bij de klant van baan wisselde, volgens het State of Sales-rapport 2021 van LinkedIn. (Bron) Oudere studie
Terug naar inhoud ↑

9Next steps, offertes en closing

Deals gaan sneller als de volgende stap vroeg wordt afgesproken, en offertes worden vaker getekend als meerdere stakeholders ermee aan de slag gaan.

Sellers bespreken in 26% van de eerste salesmeetings geen next steps, en dan ligt de close rate 71% lager (Gong, 28.833 gesloten deals).
Afbeelding downloaden (PNG)Vrij te gebruiken met een link naar deze pagina.
  • Sellers bespreken in 26% van de eerste salesmeetings geen next steps, en als dat gebeurt, ligt de close rate 71% lager, volgens de analyse van Gong uit 2026 van 28.833 gesloten deals. (Bron)
  • Sellers in de snelst gesloten deals besteden in de eerste meeting 53% meer tijd aan next steps dan sellers in trage deals, volgens de salescyclusanalyse 2026 van Gong. (Bron)
  • Top-sellers sluiten deals in salescycli die 42% korter zijn dan die van minder presterende sellers, volgens het GTM Benchmark Report 2025 van Pavilion en Ebsta. (Bron)
  • B2B-offertes worden gemiddeld in 34% van de gevallen getekend, volgens het State of Proposals-rapport 2026 van Proposify, dat 742.137 offertes ter waarde van USD 3,06 miljard uit 30 branches analyseerde. (Bron)
  • Winnende salesoffertes tellen gemiddeld 11 pagina's, tegenover 13 pagina's voor verloren offertes, volgens het State of Proposals-rapport 2026 van Proposify. (Bron)
  • Slechts 20% van de salesoffertes bevat een video, maar offertes waarbij de koper een video bekeek, werden 3,3 keer vaker getekend, volgens het State of Proposals-rapport 2026 van Proposify. (Bron)
  • Salesoffertes die door meerdere stakeholders worden bekeken, hebben een 20% hogere close rate, volgens het State of Proposals-rapport 2026 van Proposify. (Bron)
  • Salesoffertes met korting hadden een 75% hogere gemiddelde waarde (USD 35.000 tegenover USD 20.000) dan offertes zonder korting, volgens het State of Proposals-rapport 2026 van Proposify. (Bron)
  • Salesoffertes met een e-handtekening worden 15% vaker en 60% sneller gesloten, volgens het State of Proposals-rapport 2026 van Proposify. (Bron)
  • B2B-kopers openen een salesofferte gemiddeld 34 minuten na verzending, en gewonnen offertes worden gemiddeld 2,5 dagen na de eerste keer openen gesloten, volgens het State of Proposals-rapport 2026 van Proposify. (Bron)
  • Salesoffertes met één gevraagde revisie worden 18% vaker getekend, met twee revisies 28% vaker en met drie revisies 45% vaker, volgens het State of Proposals-rapport 2026 van Proposify. (Bron)
  • 83% van de winnende salesoffertes bevat afbeeldingen, gemiddeld 12 afbeeldingen per offerte, volgens het State of Proposals-rapport 2026 van Proposify. (Bron)
Terug naar inhoud ↑

10Hoe sellers hun tijd besteden

Sellers besteden minder dan de helft van hun week aan daadwerkelijk verkopen.

De gemiddelde seller besteedt 21% van de dag aan klanten; top-performers bij AI-gedreven bedrijven bijna 50% (Pavilion en Ebsta).
Afbeelding downloaden (PNG)Vrij te gebruiken met een link naar deze pagina.
  • Salesprofessionals besteden maar 40% van hun werkweek aan verkopen, volgens het State of Sales-rapport 2026 van Salesforce onder 4.050 salesprofessionals. (Bron)
  • Salesprofessionals besteden 22% van hun werktijd aan klantmeetings, volgens het State of Sales-rapport 2026 van Salesforce. (Bron)
  • Salesprofessionals besteden 18% van hun werktijd aan prospecting, volgens het State of Sales-rapport 2026 van Salesforce. (Bron)
  • Salesprofessionals besteden 60% van hun werktijd aan activiteiten die niets met verkopen te maken hebben, volgens het State of Sales-rapport 2026 van Salesforce. (Bron)
  • Salesprofessionals besteden 17% van hun werktijd aan het maken van offertes, volgens het State of Sales-rapport 2026 van Salesforce. (Bron)
  • Salesprofessionals besteden 16% van hun werktijd aan planning, volgens het State of Sales-rapport 2026 van Salesforce. (Bron)
  • Salesprofessionals besteden 13% van hun werkweek aan handmatige data-invoer, volgens het State of Sales-rapport 2026 van Salesforce. (Bron)
  • De gemiddelde seller besteedt maar 21% van de dag aan contact met klanten, terwijl top-performers bij AI-gedreven bedrijven bijna 50% halen, volgens het GTM Benchmark Report 2025 van Pavilion en Ebsta. (Bron)
Terug naar inhoud ↑

11Quota-realisatie en top-performers

Minder dan de helft van de reps haalt quota, en een kleine groep top-sellers brengt het grootste deel van de omzet binnen.

  • Slechts 48% van de account executives haalde in 2026 quota, tegenover 51% in 2024, volgens de enquête 2026 van The Bridge Group onder 158 B2B-bedrijven. (Bron)
  • Slechts 29% van de salesprofessionals haalde of overtrof het afgelopen jaar quota, volgens de Selling Challenges Study 2026 van Richardson. (Bron)
  • De gemiddelde quota-realisatie van salesteams in de VS ligt rond 62%, volgens het US Revenue Benchmark Report 2026 van Salesloft. (Bron)
  • De beste 10% van de sellers realiseert 47,4% van de closed-won omzet, volgens het US Revenue Benchmark Report 2026 van Salesloft. (Bron)
  • Slechts 14% van de sellers realiseert 80% van de omzet, volgens het GTM Benchmark Report 2025 van Pavilion en Ebsta van 655.000 opportunities bij 387 bedrijven. (Bron)
  • Top-sellers beheren 2,64 keer zoveel deals als minder presterende sellers, volgens het GTM Benchmark Report 2025 van Pavilion en Ebsta. (Bron)
  • Top-sellers hebben een 43% hogere win rate dan minder presterende sellers, volgens het GTM Benchmark Report 2025 van Pavilion en Ebsta. (Bron)
Terug naar inhoud ↑

12Account executives: quota, ramp-up en werving

AE-rollen worden groter, hebben meer tijd nodig om volledig productief te worden en vragen meer ervaring.

Nieuwe account executives hebben gemiddeld 6,2 maanden nodig om volledig productief te worden (The Bridge Group, 2026), en 50% van de sales reps wordt dat nooit (David Skok).
Afbeelding downloaden (PNG)Vrij te gebruiken met een link naar deze pagina.
  • Nieuwe account executives hebben gemiddeld 6,2 maanden nodig om volledig productief te worden, het langst ooit in het onderzoek van The Bridge Group. (Bron)
  • B2B-bedrijven vragen bij het aannemen van account executives nu gemiddeld 3,7 jaar ervaring, tegenover 2,7 jaar in 2022, volgens onderzoek van The Bridge Group uit 2026. (Bron)
  • 38% van de B2B-bedrijven geeft account executives de volledige of gedeelde verantwoordelijkheid voor renewals en expansion, bijna twee keer zoveel als in 2024, volgens onderzoek van The Bridge Group uit 2026. (Bron)
  • 50% van de sales reps wordt nooit volledig productief, volgens de gids over sales onboarding van David Skok op For Entrepreneurs. (Bron)
Terug naar inhoud ↑

13Sales management, pipeline en coaching

Managers krijgen hogere pipelinedoelen, maar zien vaak niet waarom deals vastlopen, en coaching is in de meeste salesteams de zwakste discipline.

  • 68,4% van de sales- en revenue leaders in de VS zegt dat hun pipelinedoelen zijn gestegen, volgens het US Revenue Benchmark Report 2026 van Salesloft. (Bron)
  • 71,9% van de revenue leaders in het Verenigd Koninkrijk zegt dat hun pipelinedoelen zijn gestegen, volgens het UK Revenue Benchmark Report 2026 van Salesloft. (Bron)
  • Revenue leaders in de VS schatten dat 19,7% van hun pipeline last heeft van verschoven closedata, vastgelopen deals en andere uitvoeringsproblemen, volgens het US-rapport 2026 van Salesloft. (Bron)
  • Slechts zo'n 32% van de revenue leaders in de VS kan direct zien waarom een deal is vastgelopen, volgens het US-rapport 2026 van Salesloft. (Bron)
  • 89% van de revenue leaders in de VS vindt dat hun managers de prestaties van sellers objectief beoordelen, volgens het US-rapport 2026 van Salesloft. (Bron)
  • 42% van de salesprofessionals zegt dat ARR hun belangrijkste succesmaatstaf is, volgens de salesenquête 2025 van HubSpot. (Bron)
  • Minder dan 5% van de salesprofessionals rekent pipeline coverage, lead scoring of sales linearity tot hun belangrijkste succesmaatstaven, volgens de salesenquête 2025 van HubSpot. (Bron)
  • Eigen data De drie zwakste commerciële capabilities in B2B SaaS-bedrijven liggen allemaal bij het management: bedrijven halen maar 17% van de maximale score op Practice (structureel coachen en skills oefenen), 24% op Playbook en 25% op Process, volgens de 15-P Commercial Maturity Assessments van Nils Brosch bij 12 tot 16 bedrijven per capability. (Bron; percentages)
  • Eigen data De sterkste commerciële capabilities in B2B SaaS-bedrijven zijn statische assets die in documenten leven, en zelfs die halen maar ongeveer de helft van de maximale score: Pages/CRs 56%, Product 51% en Prices 50%, met Performance Analysis op 30%, volgens de 15-P Assessments van Nils Brosch. (Bron)
  • Eigen data B2B SaaS-bedrijven halen maar 36% van de maximale score op Personas: ze weten wat ze verkopen, maar niet welke pains en welke taal per buyer persona converteren, volgens de 15-P Assessments van Nils Brosch. (Bron)
  • Gespecialiseerde salesteams halen een 7% hogere close rate dan teams van generalisten, volgens de analyse van salesorganisaties door XANT. (Bron) Oudere studie
  • Een strak deal-reviewprogramma bracht de forecastafwijking binnen één kwartaal terug tot 3%, in het geval van één salesorganisatie. (Bron)
Terug naar inhoud ↑

14AI in salesteams

De meeste salesteams gebruiken AI, maar slechts een minderheid kan meetbare resultaten laten zien.

AI-callscoring week bij meer dan 50% van de calls af van een handmatige review bij de vastgelegde pain, bij 35% bij de decision making unit en bij 30% over alle criteria.
Afbeelding downloaden (PNG)Vrij te gebruiken met een link naar deze pagina.
  • 85% van de GTM-teams die AI gebruiken, rapporteert een productiviteitsboost, volgens de State of GTM AI-enquête 2025 van Scale Venture Partners en Benchmarkit onder 278 GTM-leaders. (Bron)
  • Sellers die vaak AI-tools gebruiken, genereren 77% meer omzet dan sellers die dat niet doen, volgens de analyse van Gong van 7,1 miljoen opportunities. (Bron)
  • Bij bedrijven die AI het intensiefst gebruiken, haalt 57% van de reps quota, tegenover 39% bij bedrijven die het het minst gebruiken, volgens onderzoek van The Bridge Group uit 2026. (Bron)
  • 94% van de sales leaders die al AI-agents inzetten, vindt ze cruciaal om aan de zakelijke eisen te voldoen, volgens het State of Sales-rapport 2026 van Salesforce. (Bron)
  • 84% van de salesteams zonder all-in-one platform is van plan hun salestechnologie te consolideren, volgens het State of Sales-rapport 2026 van Salesforce. (Bron)
  • Slechts 20,6% van de revenue leaders in de VS zegt dat hun AI-toepassingen productierijp zijn en meetbare resultaten opleveren, volgens het US Revenue Benchmark Report 2026 van Salesloft. (Bron)
  • 28,2% van de revenue leaders in de VS zegt nog te experimenteren met AI, volgens het US-rapport 2026 van Salesloft. (Bron)
  • 28,3% van de revenue leaders in het Verenigd Koninkrijk zegt dat hun AI-toepassingen productierijp zijn en meetbare resultaten opleveren, volgens het UK Revenue Benchmark Report 2026 van Salesloft. (Bron)
  • 23,4% van de revenue leaders in het Verenigd Koninkrijk zegt nog te experimenteren met AI, volgens het UK-rapport 2026 van Salesloft. (Bron)
  • 83% van de salesprofessionals zegt dat AI helpt om interacties met prospects te personaliseren, volgens de salesenquête 2025 van HubSpot. (Bron)
  • 82% van de salesprofessionals zegt dat AI betere inzichten uit hun data haalt, volgens de salesenquête 2025 van HubSpot. (Bron)
  • 77% van de senior B2B sales leaders zegt dat betere sales enablement belangrijk is voor de bedrijfsprestaties, volgens de State of Sales Enablement-enquête 2025 van Allego en LXA. (Bron)
  • 69% van de senior B2B sales leaders vindt AI onmisbaar om de efficiëntie en prestaties van het salesteam te verbeteren, volgens de enquête 2025 van Allego en LXA. (Bron)
  • 70% van de senior B2B sales leaders zegt dat elke salesprofessional AI-vaardigheden nodig heeft om relevant te blijven, volgens de enquête 2025 van Allego en LXA. (Bron)
  • 41% van de senior B2B sales leaders verwacht dat AI-agents binnen twee jaar 5% tot 25% van de salesrollen vervangen, volgens de enquête 2025 van Allego en LXA. (Bron)
  • 76% van de sales enablement leaders zegt dat slecht gebruik van salestools de belangrijkste reden is dat reps hun quota missen, volgens onderzoek van Allego en LXA uit 2025. (Bron)
  • B2B-sellers die feedback van AI kregen, onthielden na 48 uur 50% meer dan sellers die menselijke feedback kregen, volgens de biometrische coachingstudie 2025 van Allego. (Bron)
  • Het aantal B2B-deals waarin over AI werd gesproken, steeg tussen februari 2024 en juni 2026 met 85%, volgens de analyse van Gong Labs van 33,5 miljoen deals bij 3.398 bedrijven. (Bron)
  • Eigen data AI-tools voor het scoren van calls wijken bij meer dan 50% van de calls af van een handmatige review als het gaat om de vraag of de pain van de koper is vastgelegd, bij meer dan 35% over het begrip van de decision making unit en bij meer dan 30% over alle criteria samen, en beoordelen deals bijna altijd als beter gekwalificeerd dan ze zijn, volgens de vergelijking van Nils Brosch met zijn handmatig gescoorde benchmarkcalls. (Bron)
  • 87% van de revenue-organisaties in de VS gebruikte in 2025 AI, en nog eens 9% was van plan het binnen 12 maanden in te voeren, volgens het State of Revenue AI-rapport 2026 van Gong Labs. (Bron)
  • Revenueteams die revenue-specifieke AI-tools gebruiken, rapporteren 13% meer omzetgroei en 85% meer commerciële impact dan teams met generieke AI-tools, volgens het State of Revenue AI-rapport 2026 van Gong Labs. (Bron)
  • Revenueteams die AI als kern van hun go-to-marketstrategie zien, rapporteren 31% meer omzetgroei, een 65% grotere kans op stijgende win rates en 2,6 keer zoveel commerciële impact, volgens het State of Revenue AI-rapport 2026 van Gong Labs. (Bron)
  • 43% van de revenue leaders verwacht dat AI salesbanen verandert zonder dat er banen verdwijnen, 28% verwacht dat er banen verdwijnen en 21% verwacht nieuwe rollen, volgens het State of Revenue AI-rapport 2026 van Gong Labs. (Bron)
  • Het aantal Amerikaanse bedrijven dat AI gebruikt voor forecasting en strategische beslissingen groeide in 2025 met 50% ten opzichte van een jaar eerder, volgens State of Revenue AI-onderzoek van Gong Labs. (Bron)
Terug naar inhoud ↑

15GTM-kanalen, free trials, founder-led sales en buying signals

Jonge bedrijven leunen nog steeds op founder-led sales en netwerken, AI search en signal-based outbound groeien snel, en hulp van sales verhoogt nog altijd de conversie van free trials.

48,9% van de Europese go-to-market engineers komt uit marketing en 21,9% uit sales, met gemiddeld 2,2 jaar sales-ervaring.
Afbeelding downloaden (PNG)Vrij te gebruiken met een link naar deze pagina.
  • Free trials met ondersteuning van sales converteren mediaan voor 15,5%, bijna vier keer zo vaak als de mediaan van 4% bij trials zonder ondersteuning, volgens de free-trialenquête 2019 van Redpoint onder SaaS-bedrijven. (Bron) Oudere studie
  • SaaS-bedrijven in het bovenste kwartiel zetten 12% van de trials zonder ondersteuning en 30% van de trials met salesondersteuning om in betalende klanten, volgens de free-trialenquête 2019 van Redpoint. (Bron) Oudere studie
  • Free trials die beperkt zijn in tijd of gebruik converteren minstens twee keer zo goed als trials die beperkt zijn in features of seats, volgens de free-trialenquête 2019 van Redpoint. (Bron) Oudere studie
  • Betaalgegevens vragen vóór een free trial hangt samen met een 2,5 keer hogere conversie, maar slechts zo'n 12% van de SaaS-bedrijven doet dat, volgens de free-trialenquête 2019 van Redpoint. (Bron) Oudere studie
  • 75% van de SaaS-bedrijven zet salesmensen in om free-trialgebruikers op te volgen, volgens de free-trialenquête 2019 van Redpoint. (Bron) Oudere studie
  • Founder-led sales is de belangrijkste go-to-market motion voor 44% van de softwarebedrijven onder USD 1 miljoen ARR en de op één na belangrijkste voor 26% van de bedrijven met USD 1 tot 10 miljoen ARR, volgens de State of B2B GTM-enquête 2026 van Growth Unhinged onder 300 GTM-leaders uit de softwarebranche. (Bron)
  • Softwarebedrijven gebruiken gemiddeld 5,5 belangrijke go-to-marketkanalen, tegenover vijf in 2025, volgens de State of B2B GTM-enquête 2026 van Growth Unhinged. (Bron)
  • De meest gebruikte GTM-kanalen van softwarebedrijven zijn netwerken en introducties (62%), SEO (51%) en LinkedIn-posts van founders en medewerkers (50%), volgens de enquête 2026 van Growth Unhinged. (Bron)
  • 50% van de softwarebedrijven experimenteert met signal-based outbound en 41% met AI search, volgens de State of B2B GTM-enquête 2026 van Growth Unhinged. (Bron)
  • AI search is nu een belangrijk GTM-kanaal voor 39% van de softwarebedrijven, 11 procentpunten meer dan in 2025, volgens de enquête 2026 van Growth Unhinged. (Bron)
  • Bij softwarebedrijven met dealgroottes onder USD 5.000 gebruikt 35% product-led growth als belangrijkste motion en 17% inbound, volgens de enquête 2026 van Growth Unhinged. (Bron)
  • Bij softwarebedrijven met dealgroottes boven USD 50.000 zijn de belangrijkste motions outbound (31%), inbound (24%) en account-based GTM (19%), volgens de enquête 2026 van Growth Unhinged. (Bron)
  • De buying signals waar GTM-teams het vaakst op reageren, zijn content-engagement (52%), websitebezoeken (42%) en productgebruik (40%), volgens de State of B2B GTM-enquête 2026 van Growth Unhinged. (Bron)
  • Partnerdoorverwijzingen zijn de efficiëntste bron van B2B-pipeline, met een score van 1,3 op een efficiëntie-index (win rate × dealgrootte ÷ salescyclus), vóór organische inbound (1,2), outbound (1,05), events (0,78) en betaalde kanalen (0,68), volgens het GTM Benchmark Report 2025 van Pavilion en Ebsta. (Bron)
  • Eigen data 48,9% van de Europese go-to-market engineers komt uit marketing en 21,9% uit sales (SDR, BDR of AE), met gemiddeld 2,2 jaar sales-ervaring, volgens de analyse van Nils Brosch van LinkedIn-profielen van Europese GTM engineers. (Bron)
  • Eigen data Van de Europese go-to-market engineers met een duidelijke houding tegenover mass cold mailing zijn er 111 positief, 107 zonder duidelijke mening, 15 genuanceerd en slechts 3 terughoudend, volgens de analyse van Nils Brosch van hun LinkedIn-profielen. (Bron)
Terug naar inhoud ↑

16SaaS-groei, retentie en expansion

De groei is vertraagd, en expansion bij bestaande klanten zorgt nu voor een groot deel van de nieuwe omzet.

42% van de salesprofessionals noemt het begrijpen van klantdoelen een belangrijke drijfveer voor herhaalaankopen en upsells, 39% consequent waarde leveren en 37% upsells direct na geleverde waarde (HubSpot 2025).
Afbeelding downloaden (PNG)Vrij te gebruiken met een link naar deze pagina.
  • De mediane ARR-groei van beursgenoteerde SaaS-bedrijven daalde van 34% eind 2021 naar ongeveer 15% in januari 2026, volgens de BenchSights-analyse van David Spitz. (analyse; datatool)
  • SaaS-bedrijven boven USD 50 miljoen ARR halen ongeveer 60% van hun nieuwe ARR bij bestaande klanten, volgens de SaaS Benchmarks 2025 van High Alpha. (Bron)
  • De mediane net revenue retention van SaaS-bedrijven met USD 1 tot 5 miljoen ARR is 104%, volgens de SaaS Benchmarks 2025 van High Alpha. (Bron)
  • De mediane net revenue retention van SaaS-bedrijven boven USD 50 miljoen ARR is 101%, volgens de SaaS Benchmarks 2025 van High Alpha. (Bron)
  • De mediane gross revenue retention van SaaS-bedrijven onder USD 1 miljoen ARR is 92%, volgens de SaaS Benchmarks 2025 van High Alpha. (Bron)
  • De mediane gross revenue retention van SaaS-bedrijven boven USD 50 miljoen ARR is 88%, volgens de SaaS Benchmarks 2025 van High Alpha. (Bron)
  • SaaS-producten met een jaarlijkse contractwaarde van USD 10.000 tot 15.000 groeiden mediaan 40% op jaarbasis, volgens de SaaS Benchmarks 2025 van High Alpha. (Bron)
  • SaaS-producten met een jaarlijkse contractwaarde van USD 50.000 tot 100.000 groeiden mediaan 44% op jaarbasis, volgens de SaaS Benchmarks 2025 van High Alpha. (Bron)
  • SaaS-bedrijven met een net revenue retention boven 106% en een CAC-payback onder tien maanden groeiden mediaan 71%, volgens de SaaS Benchmarks 2025 van High Alpha. (Bron)
  • SaaS-bedrijven met een net revenue retention onder 98% en een CAC-payback boven 15 maanden groeiden mediaan maar 10%, volgens de SaaS Benchmarks 2025 van High Alpha. (Bron)
  • SaaS-bedrijven die AI diep in hun product integreren, groeien ongeveer twee keer zo snel als concurrenten die AI vooral als ondersteunende feature gebruiken, volgens de SaaS Benchmarks 2025 van High Alpha. (Bron)
  • AI-native bedrijven lieten hun ARR mediaan 100% groeien, tegenover 23% bij traditionele SaaS-bedrijven, bijna vier keer zo snel, volgens de Beyond Benchmarks-analyse 2025 van Emergence Capital. (Bron)
  • AI-native bedrijven hebben een 21% hoger klantbehoud dan traditionele SaaS-bedrijven, volgens de Beyond Benchmarks-analyse 2025 van Emergence Capital. (Bron)
  • Expansion-omzet is goed voor 58% van de groei bij B2B-softwarebedrijven boven USD 50 miljoen ARR en voor 67% boven USD 100 miljoen ARR, volgens de Beyond Benchmarks-analyse 2025 van Emergence Capital. (Bron)
  • Slechts 16 van de 50 enterprise-softwarebedrijven in de portefeuille van ICONIQ Growth voldeden aan de best-in-class-criteria voor schaal en prestaties, volgens de Enterprise Five-analyse 2021 van ICONIQ. (Bron) Oudere studie
  • Best-in-class enterprise-softwarebedrijven hielden hun net dollar retention op 135% tot 150% terwijl ze groeiden van USD 10 naar 50 miljoen ARR, en boven 125% rond USD 100 miljoen ARR, volgens de analyse 2021 van ICONIQ; in 2025 meldde ICONIQ dat de net dollar retention in enterprise software was gestabiliseerd op 110% tot 120%. (bron 2021; bron 2025) Oudere studie
  • Expansion levert bij best-in-class enterprise-softwarebedrijven boven USD 100 miljoen ARR meer dan 50% van de nieuwe bruto-ARR op, volgens de Enterprise Five-analyse 2021 van ICONIQ. (Bron) Oudere studie
  • De gemiddelde net dollar retention van beursgenoteerde softwarebedrijven daalde van 113% naar 108%, en bij 80% van die bedrijven ging deze omlaag, volgens de analyse van Tomasz Tunguz van oktober 2024. (Bron) Oudere studie
  • De gemiddelde CAC-payback van beursgenoteerde softwarebedrijven steeg van 35 naar 44 maanden, waarbij 80% van de bedrijven verslechterde, volgens de analyse van Tomasz Tunguz van oktober 2024. (Bron) Oudere studie
  • Onder 4.944 B2B SaaS-klanten die een NPS-score gaven, waren promoters gemiddeld 15 maanden klant, passives 17 maanden en detractors 20 maanden, volgens het Science of Customer Bonding-rapport 2026 van Greg Daines. (Bron)
  • SaaS-klanten die meetbare resultaten behalen, blijven zes keer langer dan klanten die dat niet doen, volgens de analyse van Greg Daines van 94.000 klantrecords. (Bron)
  • Een gezonde, voor brutomarge gecorrigeerde CAC-payback is 12 maanden of minder voor SMB-SaaS en 12 tot 24 maanden voor mid-market-SaaS, volgens Stage 2 Capital. (Bron)
  • 42% van de salesprofessionals zegt dat het begrijpen van klantdoelen een belangrijke drijfveer is voor herhaalaankopen en upsells, volgens de salesenquête 2025 van HubSpot. (Bron)
  • 39% van de salesprofessionals zegt dat consequent waarde leveren aan de klant een belangrijke drijfveer is voor herhaalaankopen en upsells, volgens de salesenquête 2025 van HubSpot. (Bron)
  • 37% van de salesprofessionals zegt dat upsells direct na het leveren van waarde een succesvolle strategie zijn, volgens de salesenquête 2025 van HubSpot. (Bron)
Terug naar inhoud ↑

Zo interpreteer je deze B2B SaaS-salesstatistieken

Vergelijk geen onvergelijkbare noemers. Een connect rate is geen percentage geboekte meetings; een SQL-to-won-rate is geen opportunity win rate; net revenue retention bevat expansion, gross revenue retention niet.

Gebruik cohorten in plaats van een bedrijfsbreed gemiddelde. Vergelijk inbound en outbound apart. Scheid SMB, mid-market en enterprise, en meet conversie zowel per leadbron als per periode waarin de opportunity is aangemaakt.

Geef capabilities voorrang boven activiteitsvolume. In de praktijk zouden revenue leaders moeten coachen op de kwaliteit van de discovery, het gekwantificeerde gewenste resultaat van de koper, afgesproken vervolgmeetings, multithreading en overtuigende demo's, in plaats van simpelweg meer calls te eisen.

Zie studies van leveranciers als observatiedata. Deze cijfers komen vaak van klanten van salestech-leveranciers of uit enquêtes. Ze laten nuttige patronen zien, maar tonen zelden aan dat een specifieke ingreep een verbetering veroorzaakte.

Veelgestelde vragen

Wat is een goede B2B SaaS win rate in 2026?
Er is geen enkel betrouwbaar universeel cijfer. Een bruikbare win rate is gewonnen opportunities gedeeld door gewonnen plus verloren opportunities, bekeken per herkomst, gemiddelde contractwaarde, land, segment en instapfase. Vergelijk gekwalificeerde opportunities niet met alle leads, en geef altijd aan of een analyse no-decisions of nog openstaande deals meetelt.
Hoeveel cold calls zijn nodig om een SaaS-demo te boeken?
Gepubliceerde connect rates verschillen sterk per dataset, afhankelijk van of calls in sequenties zitten, de kwaliteit van de lijst en de senioriteit van de doelgroep. Een connect rate is geen meetingrate. Meet belpogingen → gesprekken → geboekte meetings → gehouden meetings → gekwalificeerde opportunities in je CRM om een betrouwbaar model te bouwen.
Hoe verbeter je de conversie van discovery naar demo en van demo naar close?
Segmenteer eerst de funnel. Review daarna calls om te zien waar de impact voor de klant niet wordt gekwantificeerd, stakeholders ontbreken, succescriteria onduidelijk blijven, trials geen plan hebben of follow-ups geen vaste wederzijdse afspraak hebben.
Worden B2B SaaS-salescycli langer?
Het bewijs is gemengd, omdat de metingen verschillen. 57% van de ondervraagde salesprofessionals in het rapport 2026 van Salesforce zegt dat kopers langer over beslissingen doen, terwijl de brede B2B buying journeys die 6sense meet, korter werden: van 11,3 naar 10,1 maanden. Dit zijn verschillende populaties, metingen en momenten; trek er geen eenduidige trend uit.

Deze pagina citeren

Je mag elke statistiek van deze pagina gebruiken in je eigen werk. Link wel naar deze pagina als bron.

Brosch, N. (2026). 200+ B2B SaaS-salesstatistieken die je in 2026 moet kennen. nilsbrosch.com. https://nilsbrosch.com/nl/blog/b2b-saas-sales-statistics
<a href="https://nilsbrosch.com/nl/blog/b2b-saas-sales-statistics">B2B SaaS-salesstatistieken</a> (Nils Brosch, 2026)
Nils Brosch

Over de auteur

Nils Brosch is B2B SaaS en AI sales trainer uit Nederland. Hij heeft 1.400+ salescalls van 140+ Europese SaaS- en AI-teams handmatig gereviewd en verzorgt sales trainingen en coachingprogramma's op maat voor bedrijven in de Benelux en DACH. Daarvoor was hij medeoprichter van TravelCircus, CCO bij Recruitee (Tellent) en Director Sales Europe bij Amplitude. Meer over Nils · LinkedIn

Maak van deze statistieken een plan voor je team

Branchegemiddelden laten zien waar de markt staat. Je eigen calls laten zien waar je team deals verliest. Mijn gratis Gap Analysis scoort twee van je calls op de benchmark met 22 criteria achter dit artikel. Benelux en DACH, op locatie of remote.